A MyFarm Harta fenntartható gasztroünnepén Vida Ádám, a Bay Zoltán Kutatóintézet munkatársa mutatta be azt a gombafonallal átszőtt, kenderdarálékból készült tárolódobozt, amibe jövőre – ha minden a terv szerint alakul – a farm előfizetői a komposztot gyűjthetik. A kutató szívügye, hogy a társadalom szemléletén változtasson, és már a fiatal generáció számára is hasznos információkat adjon át, valamint eloszlasson minden olyan tévhitet, amely a fenntarthatóság és az újrahasznosítás körül kering. Ádámék kutatócsoportja jelenleg azon dolgozik, hogy biológiai alapokon nyugvó, biológiai úton lebomló műanyagokat gyártson.
– Nem tévedek, ha azt mondom, hogy hazánk a környezettudatosságban még abszolút gyerekcipőben jár?
– Ezt teljesen jól érzékeled. Nyilvánvaló, hogy bizonyos országok jóval elmaradottabbak ilyen szempontból, de be kell látni, hogy ebben sajnos mi sem állunk az élen. Ugyanakkor látni körülöttünk olyan nemzeteket is, akiknél sokkal jobb a társadalmi hozzáállás és felkészültség ebből a szempontból, hiszen már az oktatási rendszerükben megjelenik a gyerekek környezettudatosságra való nevelése. Ez ugyanis elengedhetetlen ahhoz, hogy az új generációk is lássák, mekkora felelősséggel tartozunk a Föld felé. Ezek az országok mintaként állnak előttünk, csak követnünk kell őket.
– Egyből rávilágítottál arra, hogy már gyermekkorban fontos lenne elkezdeni a felelős, környezettudatos gondolkodásra való nevelést.
– Vitathatatlan tény, hogy az elmúlt időszakban a magyar társadalom legalább egy, de inkább két generációja is teljesen kimaradt abból az oktatási csomagból, aminek része a környezettudatos gondolkodás. A mai napig nem egyértelmű még az emberek többségének, hogy mi az igazi szemét, hogyan lehetne felhasználni bizonyos anyagokat, ahelyett, hogy a kukában végeznék, és miért lenne fontos, ha minden háztartásban működne a természetes komposztálás. Azt is jó lenne megtanulni, hogyan minimalizálhatjuk otthon a hulladék mennyiségét a mindennapok során. A tapasztalatok azt mutatják, hogy rengeteg dolgot kidobunk, aminek egyébként nem kellene a szemétbe kerülnie. Ebből is látszik, hogy hiányzik a hiteles információ arra vonatkozóan, hogy mit csináljunk a felhalmozódó hulladékkal, hogyan gyűjtsük, és utána milyen módon juttathatjuk vissza a körforgásba újrahasznosított termékként. Éppen ezért a csapatunkkal komoly vállalásokat teszünk azért, hogy a fiataloknak átadjuk a tudást, és megpróbáljuk ezt a szemléletmódot minél szélesebb körben terjeszteni. A következő időszakban elindul egy olyan projektünk, melyben azt a célkitűzést szeretnénk megvalósítani, hogy interaktív előadások keretében legalább tízezer gyerekkel megismertetjük, hogyan kell felelősséggel bánni a szeméttel. Ugyanis jó példát mutatva, és hiteles személyek támogatásával el lehet oszlatni a téves információkat. Személyes garanciát vállalok arra, hogy ez a terv valóra válik, mert magánemberként is jó pár iskolában tartottam már ilyen típusú szemléletformáló előadást. Fontos, hogy a cél érdekében mindent megtegyünk, ami tőlünk telhető.