Úton egy fenntarthatóbb élet felé – zero waste bevezető

Április a Föld Napjának hava, és ennek apropóján mi is úgy döntöttünk, hogy arra fókuszálunk, ami mindannyiunknak oly kedves: a Földre, a környezetünkre, és ezzel együtt arra, hogy mit tehetünk mi, hétköznapi emberek annak érdekében, hogy kedvesebbek legyünk ezzel a gyönyörű hellyel, ahol élünk.

Ha komolyan vesszük ezt a küldetést, gyorsan rá kell jönnünk, hogy az út hosszú, tele van állandó tanulással és sokszor kísérletezgetéssel.  De olyan út ez, amit mindannyiunknak el kell kezdeni, mert közös otthonunk megóvása mindannyiunk feladata és felelőssége. Mit tehetünk tehát? Elkezdhetjük csökkenteni az általunk termelt hulladékot, ezáltal megtéve az első lépést egy szebb, tisztább jövő felé.


Mit jelent a zero waste?
A zero waste egy olyan életmód, ami az általunk termelt hulladék lecsökkentésére, minimalizálására törekszik. Egy fenntartható szemlélet ez, mely az élet minden területére kiterjed. Ha egy ilyen életmódra törekszünk, az kihat a környezetünkre is, hiszen csökkentjük a fogyasztásunkat, kevesebb szemetünk kerül lerakókba, és csökken az előállítás és a szállítás miatti szennyeződés is. Persze mondhatjuk, hogy egyedül kevesek vagyunk, de ha minél többen megtesszük akár csak az első lépéseket is, akkor már jó úton haladunk, és kézzelfogható hatása lehet a döntéseinknek.
Mint minden életmódbeli változtatást, érdemes ezt is kicsivel kezdeni: nem arról van szó, hogy most azonnal meg kell szabadulnunk mindentől, ami nem illik bele a zero waste szemléletbe. Ehelyett érdemes fokozatosan belevágni a változtatásba, lépésről lépésre haladni. Ehhez adunk most tippeket.


Első lépés: akarni kell
Senkit nem lehet kényszeríteni arra, hogy máshogy éljen, még akkor sem, ha mindannyian felelősek vagyunk a bolygónkért. Éppen ezért kell saját magunkkal kezdeni a változást, és ha szerencsénk van, ezzel inspiráljuk majd a környezetünkben élőket is. Ha komolyan szeretnénk belevágni egy fenntarthatóbb életmód kialakításába, akkor a kulcs, hogy akarnunk kell. Annyi kényelmi megoldáshoz szoktunk már hozzá, és annyi új dolgot kell még tanulnunk – és ehhez bizony akarni kell a változást. Már csak azért is – és itt jön a csavar –, mert senki nem fogja a szükséges információkat kiskanállal beadagolni nekünk. Magunknak kell utánajárni az információnak, amire szükségünk van, és felelősséget vállalni az életmódunkért – ez pedig nekünk, 21. századi embereknek, egy kicsit mindig elrettentő. A jó hír az, hogy az internet telis-tele van számunkra hasznos információval a témában.

Tovább a teljes cikkre ide kattintva.